Aalto Magnum 1,5l
Varebeskrivelse
Denne magnumudgave af Aalto Tempranillo bringer ekstra elegance og dybde – flaskeformatets langsommere modning giver ofte større kompleksitet og harmoni.
Duft & smag:
I glasset viser den dyb purpurrød farve. Næsen byder på intense aromaer af mørke kirsebær, brombær og modne blommer, med lag af vanilje, tobak, krydderier og let læder.
Smagen er struktureret og silkeblød med integrerede tanniner og frisk syre, som strækker smagsoplevelsen langt ud i en vedvarende eftersmag.
Passer til:
Giver ekstra fylde og nuancer til retter med rødt kød, vildt, modne oste eller kraftige gryderetter — Magnum-formatet gør vinen særlig egnet til længere servering og festlige lejligheder.
“Magnumudgaven af Aalto Tempranillo: en luksuriøs, raffineret oplevelse med ekstra plads til vinens kompleksitet og udvikling. Perfekt til særlige stunder og vinelskere, der vil noget særligt.”